Blog & Aktualności

W skrócie, czyli zobacz czy Cie to interesuje ...

Z przyjemnością pomożemy w planowanym rozwiązaniu spółki kapitałowej z merytorycznego i notarialnego punktu widzenia.  Celem likwidacji spółki należy wykonać miedzy innymi niżnej wymienione kroki:Uchwała wspólników Przy dobrowolnym rozwiązaniu spółki, konieczne byłoby podjęcie o…

  • Tagi
  • Dekoracja banera

    2 March 2025

    Likwidacja spółki kapitałowej


    Jakosc_pamieta_sie_o_wiele_dluzej_niz_cene

    Z przyjemnością pomożemy w planowanym rozwiązaniu spółki kapitałowej z merytorycznego i notarialnego punktu widzenia.  Celem likwidacji spółki należy wykonać miedzy innymi niżnej wymienione kroki:

    1. Uchwała wspólników
      Przy dobrowolnym rozwiązaniu spółki, konieczne byłoby podjęcie odpowiedniej uchwały wspólników (§ 60 ust. 1 nr 2 GmbHG), która oprócz rozwiązania spółki zawiera również powołanie likwidatora. Decyzja o rozwiązaniu nie wymaga notarialnego zaświadczenia, a jedynie prostej formy pisemnej. Chętnie przygotujemy dla Państwa projekt uchwały wspólników.
    2. Rejestracja rozwiązania i wyznaczenie likwidatora
      Późniejsze rozwiązanie i wyznaczenie likwidatora musi zostać zgłoszone do wpisu do rejestru handlowego. Rejestracja ta z kolei wymaga poświadczenia notarialnego i musi być przeprowadzona osobiście przez wyznaczoną liczbę likwidatorów. Nasz notariusz akceptuje również projekt rejestracji w rejestrze handlowym.
    3. Zawiadomienie o rozwiązaniu i wezwanie wierzycieli
      Ponadto likwidatorzy muszą opublikować informację o rozwiązaniu w biuletynie firm (zazwyczaj w elektronicznym dzienniku federalnym), co również zostanie wykonana przez Notariusza na żądanie petenta. Jednocześnie w zawiadomieniu wzywa się wierzycieli spółki do złożenia sprawozdania spółce. Publikacja musi zostać dostarczona do sądu prowadzącego rejestr  w momencie składania kolejnego wniosku o unieważnienie spółki.

    Likwidatorzy kończą bieżącą działalność, wypełniają zobowiązania rozwiązanej spółki, pobierają jej należności i zamieniają aktywa spółki na gotówkę. Dalsze zobowiązania wynikają z ustawy o GmbH (np. sporządzenie bilansu otwarcia). Z reguły należy spodziewać się tak zwanego „roku zawieszenia”. W związku z tym dystrybucja jakichkolwiek aktywów spółki na rzecz udziałowców nie może nastąpić przed spłatą lub zabezpieczeniem długów spółki ani przed upływem jednego roku od dnia, w którym wystosowano wezwanie dla wierzycieli w dzienniku urzędowym spółki. Jednakże w drodze wyjątku może nie być przestrzegany rok zawieszenia, jeżeli żadne aktywa podlegające podziałowi nie są już dostępne z góry. W tym względzie jednak wskazane byłoby zwrócenie się do właściwego urzędu skarbowego o udzielenie informacji na temat otwartych wniosków podatkowych, ponieważ sąd rejestrowy regularnie zwraca się o informacje na ten temat.

    1. Zawiadomienie o zakończeniu likwidacji i unieważnieniu spółki
      Po zakończeniu likwidacji i wygaśnięciu roku zawieszenia, likwidatorzy muszą wystąpić z wnioskiem o wpisanie zakończenia likwidacji i wykreślenia spółki z rejestru handlowego. Sąd Rejestrowy zwróci się następnie do urzędu skarbowego właściwego dla spółki o wydanie zaświadczenia stwierdzającego, że nie istnieją żadne zaległe wierzytelności podatkowe wobec spółki. Następnie należy wykreślić firmę z rejestru handlowego.

    W celu przygotowania projektu uchwały o rozwiązaniu spółki oraz wniosku o wpis do rejestru handlowego niezbędne jest podanie następujących informacji:

    - Kto powinien zostać likwidatorem spółki? Co do zasady likwidacja przeprowadzana jest przez dyrektora(ów) zarządzającego(ych) spółki.
    - Czy Spółka posiada obecnie aktywa podlegające podziałowi (w tym grunty i podobne prawa)?
    - Czy obecnie toczą się postępowania sądowe dotyczące spółki?
    - Czy firma jest niewypłacalna lub nadmiernie zadłużona?
    - Jeżeli spółka nie posiada już żadnych aktywów: Czy spółka powinna zostać natychmiast wykreślona z rejestru handlowego (tj. bez likwidacji i roku zawieszenia)?
    - Jeżeli spółka ma zostać natychmiast wykreślona z rejestru handlowego: Czy zabezpieczono wydanie zezwolenia na wykreślenie przez właściwy urząd skarbowy dla przedsiębiorstw? (Wniosek do urzędu skarbowego powinien złożyć doradca podatkowy.)




    Zapraszamy do niezobowiązującego kontaktu

    Skontaktuj się z nami, jeżeli masz dodatkowe pytania, chcesz zapoznać się z możliwościami na terenie Niemiec dopasowanymi do Twojego biznes-planu, lub otrzymać niezobowiązującą ofertę.

    Bezpośredni telefon: +48 75 6106088

    Darmowa Polska infolinia: 0801 090 080

    Szanując czas i prywatność naszych klientów, wszystkie spotkania w naszych biurach odbywają się wyłącznie po wcześniejszym umówieniu. Osoby bez umówionego terminu prosimy o wyrozumiałość – niestety nie możemy zagwarantować obsługi ad hoc.



    Biuro spotkań:
    GRAL7 GmbH
    Wilhelmsplatz 12, 02826 Görlitz

    Biuro co-workingowe:
    Lutherstraße 27, 02826 Görlitz

    Godziny otwarcia:
    Poniedziałek: 9:00-16:00
    Wtorek: 9:00-16:00
    Środa: Bez obsługi interesantów
    Czwartek: 9:00-16:00
    Piątek: Bez obsługi interesantów

    FAX:
    +49 3581 79253229

    EMAIL


    Skontaktuj się przez Signal

    Kliknij poniższy przycisk, aby otworzyć Signal i rozpocząć czat.


    Otwórz w Signal
    Dekoracja kontaktu