
Większość osób które kieruje się ekonomicznym aspektem obniżenie kosztów zakupu spółki, ale również chcąc kupić spółkę z aktywnym VAT EU , popełnia błąd wynikający z zrozumienia podstawowych obowiązków nałożonych na spółkę kapitałową o aktywnym numerze VAT EU.
Aby spółka posiadała aktywny numer podatkowy, należy złożyć bilans otarcia oraz zaświadczenie o zarejestrowaniu działalności gospodarczej dla spółki w tym zgłoszenia podatkowe do stosownego urzędu skarbowego. Następstwem otrzymania numerów identyfikacji podatkowej, jest obowiązek miesięcznej sprawozdawczości podatkowej nawet jeżeli spółka nie podjęła działalności gospodarczej (a podjęła – ponieważ zgłosiła takowa działalność właśnie w celu uzupełnianie wniosków o przyznanie numeru podatkowego). Brak dochodów czy obrotów w spółce nie zwalnia jej z sprawozdawczości podatkowej, chyba ze została zawieszona podatkowo ale wtedy również przedmiotowy numer VAT EU nie jest aktywny.
Sprawozdawczość podatkowa wiąże się z wykonaniem określonej pracy przez okres od założenia spółki do momentu jej sprzedaży, dlatego ustalona wartość nominalna spółki do odsprzedaży nie może zawierać kosztów księgowości za okres nieraz kwotowo przekraczając określoną wartość spółki, ponieważ takie działanie jest uzasadnione ekonomicznie (nikt nie sprzedaje towarów poniżej kwoty wyprodukowania).
Konkludując, jeżeli petent chciałby zakupić spółkę z aktywnym numerem VAT EU, musi się liczyć z cena nominalna sprzedaży spółki + doliczonymi kosztami jej utrzymania w określonym czasie, co zasadniczo stoi w opozycji do uwarunkowań ekonomicznych wyznaczanych przez większość petentów.
Mając na uwadze powyższy fakt oraz każdorazowo uzasadnienie ekonomiczne o zakupie danej spółki, o numer VAT występuje się w momencie zmiany Prezesa (w procesie sprzedażowym spółki), ponieważ w innym wypadku spółka musiałby prowadzić miesięczna księgowość (aktywny numer VAT = obowiązek miesięcznej sprawozdawczości) co w zależności od upływu czasu miedzy jej założeniem a sprzedaniem - definiowało by zwiększenie kwoty sprzedaży o koszty księgowości wykonanej w tym czasie + kwestie powstania wierzytelności wobec obecnych prezesów którzy musieliby "pożyczać spółce " kapitał celem pokrywania zobowiązań.
O numer VAT występuje doradca podatkowy zaraz po przyjęciu sprawy. Czas oczekiwania to od 2 do 4 tygodni.
W konsekwencji błędnym jest założenie które w praktyce wzajemnie wyklucza twierdzenia „ tani zakup spółki” a „aktywny numer VAT EU”.