GRAL7 GmbH, Wilhelmsplatz 12, 02826 Görlitz +48 75 6106088 ::: +49 3581-8999998

Kompleksowa
obsługa Konsultingowa

Wszystko w jednym miejscu. Sprawdź nas.

Nowe wpisy

GRAL7 GmbH - główny sponsor Polskiego Związku Łuczniczego
GRAL7 GmbH - główny sponsor Polskiego Związku Łuczniczego

9 05, 2022 by Administrator

GRAL7 GmbH / Koch&Partners Consulting,...

Gepardy Biznesu 2021

3 03, 2022 by Administrator

Z przyjemnością informujemy iż nasza...

Ksiegowy a doradca podatkowy w Niemczech
Ksiegowy a doradca podatkowy w Niemczech

26 01, 2021 by Administrator

W związku ze zbliżającym się obowiązkiem...

Zobacz wszystkie wpisy →

Szybki kontakt

Tel.: +48 75 6106088
Tel.: +49 3581-8999998

Fax.: +49 3581 79253229

E-mail: kontakt@firma-w-niemczech.eu

Ricochet: ricochet:vdzsgrlpuobtu7u5

Ogólne zasady przy firmach na osobę fizyczna (gewerbe)

Posted on 8 05, 2019 by Administrator

Ogólne zasady przy firmach na osobę fizyczna  (gewerbe)

Tak jak wspomniałam, w wcześniejszych postach, wbrew pozorom firma na osobę fizyczna w swoim utrzymaniu bywa dużo droższa niż spółka kapitałowa. 

Aby założyć firmę na osobę fizyczna należy przedstawić dowód osobisty za adresem zameldowania a w wypadku braku zameldowania jak mam to miejsce w nowych dowodach osobistych , zaświadczenie o zameldowaniu z urzędu meldunkowego w Polsce przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza na język Niemiecki, ponadto umowę najmu lokalu z zgoda na wykonywania działalności gospodarczej pod wskazanym adresem w umowie.  

Nie należy przystępować do rejestracji działalności gospodarczej w czasie np. remontu lokalu ponieważ sama rejestracja działalności gospodarczej trwa stosunkowo krótko czyli ok 7 do 14 dni roboczych po czym wykonuje się niezbędne zgłoszenia podatkowe i dalece niepożądane jest spotkanie się z kontrola z urzędu skarbowego weryfikująca czy faktycznie wykonuje się działalność gospodarcza na terenie Niemiec przed przydzieleniem numerów podatkowych – w czasie kiedy lokal nie jest urządzony lub jest w trakcie remontu. Taka sytuacja powoduje urzędnik odrzuca wniosek o numery podatkowe gdyż w jego mniemaniu lokal nie spełnia warunków do wykonywania działalności gospodarczej. Znamy wiele przypadków gdzie klienci decydujący się na własny lokal i zwykła firmę na osobę fizyczna – byli skontrolowani np. w trakcie uposażania lokalu (najzabawniejszym lub najbardziej tragicznym przykładem jest fakt jeden z naszych klientów w tym czasie wymieniał żarówkę kiedy odwiedził go urzędnik z urzędu skarbowego)... . Co spotkało się odmowa wydania numerów podatkowych. Można na ten temat mówić w nieskończoność mnożąc setki takich lub innych przykładów aczkolwiek „odkręcenie” takiej sytuacji może wiązać się z uzyskiwaniem numerów podatkowych następne 6-8 miesięcy, skutecznie uniemożliwiając prowadzenie działalności gospodarczej. 

Zgodnie z wymogami, lokal musi być przygotowany do prowadzenia działalności gospodarczej i nie może być to fikcyjnie stworzone stanowisko. Każdorazowo podlega to indywidualnemu osadowi kontrolującego urzędnika. Lokal powinien być umeblowany, urządzony łącznie w artykuły biurowe, powinny być godziny otwarcia widoczne na zewnątrz, powinien być założony telefon i Internet – gdyż to wszystko w urzędniczego schematu : decyduje o tym czy działalność jest : faktycznie prowadzona na terenie Niemiec. Po otrzymaniu numeru podatkowego , kontrole z urzędu skarbowego nadal mogą być wykonywane sporadycznie nie wymagając nawet uprzedzenia w formie pisemnej.. tak naprawdę w Niemieckich realiach, wystarczy aby urzędnik skarbowy który prowadził sprawę danej firmy (ponieważ przy firmach na osobę fizyczna decyzyjnym jest lokalny urząd skarbowy- aby przeszedł koło lokalu zamkniętego w godzinach otwarcia . - i to wystarczy aby wnioskować o zawieszenie numeru podatkowego. Oczywiście to nie jest regułą lecz często powtarzalny schemat przy firmach na osobę fizyczna prowadzonych przez Polaków. Niemiec mieszkający na stale na terenie Niemiec tego problemu nie ma, właśnie ze wglądu na fakt mieszkając w Niemczech i mając meldunek w