GRAL7 GmbH, Wilhelmsplatz 12, 02826 Görlitz +48 75 6106088 ::: +49 3581-8999998

Kompleksowa
obsługa Konsultingowa

Wszystko w jednym miejscu. Sprawdź nas.

Nowe wpisy

Prowadzisz agencję celną - Zollagentur w Niemczech?
Prowadzisz agencję celną - Zollagentur w Niemczech?

25 06, 2020 by Administrator

Prowadzisz agencję celną - Zollagentur w...

Bezpodstawne pobieranie Kindergeld w Niemczech
Bezpodstawne pobieranie Kindergeld w Niemczech

25 06, 2020 by Administrator

Czy wiesz ż e...   pobieraj ą...

Zobacz wszystkie wpisy →

Szybki kontakt

Tel.: +48 75 6106088
Tel.: +49 3581-8999998

Fax.: +49 3581 79253229

E-mail: kontakt@firma-w-niemczech.eu

Ricochet: ricochet:qljv55ff2r3gx5y5

Niemieckie tablice rejestracyjne

Posted on 10 02, 2020 by Administrator

Niemieckie tablice rejestracyjne

Czy wiecie że… tablice rejestracyjne mają historię starszą niż same samochody?  Otóż tak w 1884 miasto Victoria w Kanadzie wprowadziło  tablice rejestracyjne dla dorożek.
 
A pierwsze tablice rejestracyjne dla pojazdów silnikowych pojawiły się we Francji, na mocy rozporządzenia Paryskiej Policji z 14 sierpnia 1893 roku, a przepisy wymagały posiadania metalowych tablic z numerem na wszystkich pojazdach, które mogły poruszać się z prędkością większą, niż 30 km/h.
 
W Niemczech numer rejestracyjny pojazdu jest oficjalną identyfikacją pojazdów silnikowych i, w stosownych przypadkach, ich przyczep wydanych przez organy rejestracyjne pojazdów zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rejestracji pojazdów (FZV).
 
Przede wszystkim należy zauważyć, że tablica rejestracyjna musi być zawsze produkowana przez certyfikowanego producenta znaków. Zakłady produkcyjne często znajduje się w pobliżu lokalnego biura ruchu drogowego. Ułatwia to właścicielom samochodów produkcję oficjalnej tablicy rejestracyjnej zgodnie z przepisami prawa.
 
Ważne: odblaskowa tablica rejestracyjna jest obowiązkowa z mocy prawa. Oznacza to, że tablicę rejestracyjną można łatwo rozpoznać w najróżniejszych warunkach pogodowych i porach dnia. Jednocześnie zwiększa to bezpieczeństwo ruchu.
 
Numer rejestracyjny pojazdu składa się z znaku odróżniającego od jednej do trzech liter Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu tj:
 
W przypadku dużych miast numer zawiera jedną literę, średnich miasta dwie, a małe miasteczka posiadają oznaczenie rejestracji zaczynające się od trzech liter, oraz numeru identyfikacyjnego (jedna lub dwie litery i do czterech cyfr, np. KL 8136). W przypadku pojazdów silnikowych podlegających rejestracji, służą one wraz z dowodem rejestracyjnym jako dowód rejestracji pojazdu do ruchu drogowego przez lokalny organ ds. Ruchu drogowego w zależności od miejsca zamieszkania lub siedziby firmy.
 
Zgodnie z sekcją 8 rozporządzenia w sprawie rejestracji pojazdów znaki wyróżniające, numery identyfikacyjne oraz kombinacje znaków odróżniających i numerów identyfikacyjnych, które naruszają powszechną przyzwoitość, nie są dozwolone. W przepisach administracyjnych dotyczących rozporządzenia w sprawie rejestracji pojazdów zaleca się, aby organy rejestracyjne nie przypisywały par liter odnoszących się do organizacji narodowo-socjalistycznych. Takich jak: HJ, KZ,  NS, SA czy SS .
 
Na tablicach rejestracyjnych – tak przedniej, jak i tylnej umieszczane są obowiązkowe nalepki:
 
Najważniejsza jest okrągła naklejka-pieczęć symbolizująca dopuszczenie pojazdów do ruchu. Umieszczana jest ona na obu tablicach przedniej i tylnej. W jej środku znajduje się barwna pieczęć właściwego landu, a w otoku, w górnej części znajduje się wskazanie landu rejestracji, a w dolnej – miasta, w którym rejestracja nastąpiła;
 
Kolejna nieodzowna nalepka informuje o ważności obowiązkowych badań technicznych i czystości spalin. Nalepka jest okrągła i w zależności od daty ma inny kolor w środkowej części jest określony rok, a wokół miesiące.
 
Wskazówka: od 2015 r. Właściciele samochodów nie musza już zmieniać tablicy rejestracyjnej pojazdu, gdy nadszedł czas zmiany miejsca zamieszkania.
 
Oprócz oficjalnej tablicy rejestracyjnej istnieją również specjalne tablice rejestracyjne, które znacznie różnią się od konwencjonalnych tablic rejestracyjnych samochodów.
 
Tablice Sezonowe - Saisonkennzeichen

Posiadacz auta może zamówić sezonową tablicę rejestracyjną, jeśli chce prowadzić pojazd tylko przez określony czas. Jeśli np. swoim autem zamierzasz jeździć jedynie w okresie letnim np. od kwietnia do października to taka forma tablic będzie dla Ciebie najlepsza.
 
Ważne: Tablicy rejestracyjnej można używać tylko podczas zadeklarowanego okresu homologacji.   
 
Tablice Wymienne - Wechselzeichen

Jest przeznaczona głównie dla właścicieli samochodów, którzy posiadają dwa samochody, które mogą korzystać z tej samej tablicy rejestracyjnej, a co za tym idzie, płacić za oba auta jedną składkę ubezpieczeniową.
 
Przypominamy iż korzystać w jednym czasie z dróg może tylko jedno z aut.
Krótkoterminowa tablica rejestracyjna - znana również jako tablica rejestracyjna do transportu - Kurzzeitkennzeichen/Überführungskennzeichen
Charakteryzuje je żółty pasek po prawej stronie, który informuje o dacie ważności tablic.
 
Są używane, gdy trzeba przetransportować pojazd lub wykonać jazdę próbną.
Zwykle wydawane są na jeden, trzy lub pięć dni.
Po wygaśnięciu tablic rejestracyjnych pojazd nie może już poruszać się ani parkować na drogach publicznych.
 
Ważne!   
Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ tablica rejestracyjna jest tolerowana co najwyżej w wielu krajach europejskich. Oznacza to, że mogą wystąpić poważne problemy, w tym grzywny, jeśli transport pojazdu zostanie przeprowadzone przy użyciu krótkoterminowej tablicy rejestracyjnej.
 
W każdym razie należy posiadać zieloną kartę. Służy to jako dowód ubezpieczenia za granicą i pokazuje, w których krajach obowiązuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
 
Tablice Wywozowe/ Tablice Celne - Ausfuhrkennzeichen, Exportkennzeichen,
Transitkennzeichen, Zollkennzeichen

 
W odróżnieniu od krótkoterminowych tablic posiadają po prawej stronie kolor czerwony z czarnymi cyframi wskazującymi dzień, miesiąc i rok, w którym auto powinno opuścić terytorium Niemiec, a same tablice tracą ważność. Okres ważności tablicy rejestracyjnej wynosi co najmniej 9 dni, a maksymalnie 12 miesięcy.
 
Dają możliwość opuszczenia terenu Niemiec po zakupie pojazdu z myślą o powrocie tym pojazdem do swojego kraju, a dalej z myślą zarejestrowania go na jego terenie.
 
Eksportowej tablicy rejestracyjnej nie należy mylić z krótkoterminową tablicą rejestracyjną. Krótkoterminowa tablica rejestracyjna służy do przejazdów krajowych lub w połączeniu z międzynarodową kartą potwierdzającą ubezpieczenie między krajami UE. Posiadanie tablicy eksportowej ma tę zaletę, że funkcjonuje między krajami spoza UE.
 
Wskazówki dotyczące znaków tranzytowych:
Jeśli pojazd jest eksportowany do kraju pozaeuropejskiego, sensowne jest posiadanie międzynarodowego dokumentu rejestracyjnego pojazdu, ponieważ dokumenty wydane w Niemczech nie zawsze są ważne poza strefą euro. Ten dokument rejestracyjny pojazdu jest wydawany w różnych językach, co jest zaletą w przypadku kontroli policyjnej.
 
Zielone Tablice Rejestracyjne - Grünes Kennzeichen

Zielone tablice są przeznaczone dla pojazdów i przyczep zwolnionych z podatku. W takich przypadkach zwolnienie podatkowe jest określone w § 3 ustawy o podatku od pojazdów silnikowych (KraftStG). Należą do nich: Pojazdy od organizacji charytatywnych , ciągniki i przyczepy.
 
W przypadku pojazdów i przyczep używanych w rolnictwie przy ustalaniu zwolnienia podatkowego obowiązują specjalne zasady. Warunki te różnią się w zależności od stanu. Ogólnie można jednak powiedzieć, że rolnik musi uprawiać co najmniej dwa hektary ziemi, aby skorzystać z zalet.
 
Tablica Rejestracyjna dla samochodów zabytkowych - Kennzeichen für Oldtimer

Tablice rejestracyjne z literą H są przeznaczone dla Oldtimerów „H” oznacza historyczny pojazd silnikowy - historisches Kraftfahrzeug. Wymaganiem dla tej tablicy rejestracyjnej jest to, że samochód ma co najmniej 30 lat.
Jeśli pojazd jest klasyfikowany jako samochód zabytkowy, właściciel oszczędza na ubezpieczeniu samochodu i podatku od pojazdów. Inne wytyczne dotyczą również rozporządzeń dotyczących drobnych pyłów i przepisów ochrony środowiska. Aby było to możliwe, klasyczny samochód musi być regularnie poddawany kontroli spalin i głównej kontroli.
 
Tablice rejestracyjne ze znakiem E - E-Kennzeichen

Wprowadzone pod koniec września 2015 r. Właściciele pojazdów silnikowych z napędem elektrycznym mogą ubiegać się o te tablice rejestracyjne z literą „E” po numerze wyróżnienia.
Kwalifikujące się samochody elektryczne to pojazdy wyłącznie akumulatorowe, hybrydowe pojazdy elektryczne z możliwością doładowania zewnętrznego oraz pojazdy na ogniwa paliwowe.

Zgodnie z „ustawą o elektromobilności” (EmoG) odpowiednio oznakowane pojazdy mogą np. Korzystac z pasów autobusowych lub parkować bezpłatnie.
 
Tablica rejestracyjna dealera / warsztatu - Händler-/Werkstattkennzeichen Od 1998 r.

Czerwone tablice rejestracyjne są przeznaczone wyłącznie do użytku przez firmy z branży samochodowej i usługowej, które mogą je wykorzystywać do jazdy próbnej i rejestracyjnej na drogach publicznych.
 
Czasami w ruchu drogowym spotykamy tablice rejestracyjne, które znacznie różnią się od zwykłych tablic rejestracyjnych samochodów. Te specjalne etykiety są używane przez władze, dyplomatów lub policję. Pojazdy z tą specjalną rejestracją mają inne uprawnienia w porównaniu do zwykłych tablic rejestracyjnych.