GRAL7 GmbH, Wilhelmsplatz 12, 02826 Görlitz +48 75 6106088 ::: +49 3581-8999998

Kompleksowa
obsługa Konsultingowa

Wszystko w jednym miejscu. Sprawdź nas.

Nowe wpisy

Zdalny dostęp do Niemieckich platform
Zdalny dostęp do Niemieckich platform

27 07, 2020 by Administrator

Od 1 sierpnia 2020 roku, każdy z naszych...

Wybory w Prezydenckie Polsce a głosowanie w Niemczech
Wybory w Prezydenckie Polsce a głosowanie w Niemczech

30 04, 2020 by Administrator

Wybory prezydenckie 2020 Sprawdź gdzie i w...

Zobacz wszystkie wpisy →

Szybki kontakt

Tel.: +48 75 6106088
Tel.: +49 3581-8999998

Fax.: +49 3581 79253229

E-mail: kontakt@firma-w-niemczech.eu

Ricochet: ricochet:qljv55ff2r3gx5y5

Oplata radiowo-telewizyjny w Niemczech czyli Rundfunkbeitrag, wszystko co powinieneś wiedzieć

Posted on 11 02, 2020 by Administrator

Oplata radiowo-telewizyjny w Niemczech czyli Rundfunkbeitrag, wszystko co powinieneś wiedzieć

Od stycznia 2013 roku każde gospodarstwo domowe w Niemczech jest zobligowana ustawowo do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Jak można się zarejestrować?

W emocjonalnym zgiełku przeprowadzki do nowego domu, nie zapomnij zarejestrować nowego mieszkania w ciągu miesiąca. Możesz pobrać formularz https://www.rundfunkbeitrag.de/e175/e180/Buergerinnen_und_Buerger_Neuanmeldung_Wohnung_0103.pdf , wypełnij go, podpisz i odeślij na adres: ARD ZDF Deutschlandradio, 50656 Köln.
W przeciwnym razie zostaniesz ukarany grzywną, pamiętaj również, że będziesz musiał opłacić abonament za zaległe miesiące..

Ile wynosi składka?
 
Na jedno gospodarstwo domowe należy opłacać tylko jedną składkę. Rodziny i wspólne mieszkający płacą 17,50 € miesięcznie, niezależnie od liczby telewizorów, radioodbiorników lub komputerów w mieszkaniu co daje nam 210 € rocznie.
Wspomniane opłaty wykonuje się kwartalnie po 52,50 € przelewem lub stałym poleceniem zapłaty. Istnieje możliwość opłat za pół roku lub cały rok.  

Wskazówka: Upewnij się, że opłata abonamentowa za mieszkanie nie jest płacona dwukrotnie. W przypadku gdy opłaty są wykonywane przez więcej osób zawsze można zrezygnować z dodatkowych opłat, a odpowiedni formularz „Zrezygnuj z subskrypcji” można znaleźć na stronie internetowej serwisu https://www.rundfunkbeitrag.de/buergerinnen_und_buerger/formulare/abmelden/index_ger.html
 
Czy można uzyskać zwolnienie od opłat lub ulgę w postaci zmniejszenia składek?

Ustawodawca dał możliwość otrzymania ulg czy zwolnień w opłacie abonamentowej, szczegółowe warunki uzyskania wymienił w ustawie.
Jedną z głównych opcji jest powołanie się na ciężką sytuację finansową rodziny. Tym samym o zwolnienie możesz ubiegać się, jeżeli otrzymujesz od państwa następującą pomoc socjalną:  

✔    zasiłek socjalny - Sozialhilfe
✔    dodatek do emerytury oraz dodatek z tytułu częściowej niezdolności do zarobkowania - Grundsicherung im Alter und bei Erwerbsminderung
✔   zasiłek dla osób niezdolnych do pracy albo zasiłek dla bezrobotnych - Sozialgeld, Arbeitslosengeld II, o ile nie zostały przyznane dodatki, których wysokość przekracza wysokość abonamentu radiowo-telewizyjnego. 
✔    dofinansowanie dla studentów - BAföG) lub dofinasowanie do nauki zawodu - Ausbildungsgeld, w przypadku zamieszkania poza domem rodzinnym 
✔    zasiłek pielęgnacyjny Pflegegeld
Osoby niepełnosprawne lub schorowane mogą starać się o uzyskanie ulgi w opłatach abonamentowych. Ulgowa opłata abonamentowa wynosi 5,83 € miesięcznie. Uprawnienie do ulgi przysługuje zgodnie z ustawą osobom, które są:
✔    niewidome albo niedowidzące ze stopniem niepełnosprawności co najmniej 60 %
✔    niesłyszące albo niedosłyszące  
✔    niepełnosprawne ze stopniem niepełnosprawności co najmniej 80% .

We wszystkich wymienionych przypadkach niepełnosprawność musi być oznaczona symbolem RF w legitymacji osoby niepełnosprawnej.
 
Jeśli masz prawo do zwolnienia z opłaty lub obniżenia opłaty, możesz wypełnić formularz „Złóż wniosek o zwolnienie lub obniżkę” na stronie internetowej https://www.rundfunkbeitrag.de/buergerinnen_und_buerger/formulare/befreiung_oder_ermaessigung_beantragen/index_ger.html
Następnie należy wydrukować, wypełnić i przesłać go wraz z niezbędnymi załącznikami do ARD ZDF Deutschlandradio, 50656 Köln.

Wymeldowanie z ARD ZDF Deutschlandradio

W każdym wypadku jeśli wyjeżdżasz na stałe z Niemiec pamiętaj o wyrejestrowaniu się  w serwisie ARD ZDF Deutschlandradio pod linkiem https://www.rundfunkbeitrag.de/buergerinnen_und_buerger/formulare/abmelden/index_ger.html