GRAL7 GmbH, Wilhelmsplatz 12, 02826 Görlitz +48 75 6106088 ::: +49 3581-8999998

Kompleksowa
obsługa Konsultingowa

Wszystko w jednym miejscu. Sprawdź nas.

Nowe wpisy

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o… wynajmie mieszkania na terenie Niemiec!
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o… wynajmie mieszkania na terenie Niemiec!

5 03, 2020 by Administrator

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o… wynajmie...

Niemcy otwierają swój rynek pracy.
Niemcy otwierają swój rynek pracy.

2 03, 2020 by Administrator

Niemcy otwierają swój rynek pracy. Czy...

Niemcy 01.03.2020 oficjalnie wszedł zakaz używania aplikacji dotyczących fotoradarów!
Niemcy 01.03.2020 oficjalnie wszedł zakaz używania aplikacji dotyczących fotoradarów!

2 03, 2020 by Administrator

Nowelizacja została przyjęta przez Radę...

Zobacz wszystkie wpisy →

Szybki kontakt

Tel.: +48 75 6106088
Tel.: +49 3581-8999998

Fax.: +49 3581 79253229

E-mail: kontakt@firma-w-niemczech.eu

Ricochet: ricochet:qljv55ff2r3gx5y5

Zakup i rejestracja auta w Niemczech

Posted on 24 02, 2020 by Administrator

Zakup i rejestracja auta w Niemczech

W dzisiejszym wpisie podpowiemy gdzie szukać ofert sprzedaży samochodu, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie i jakich dokumentów należy wymagać od sprzedawcy?  

Zakup auta w Niemczech dla wielu naszych rodaków brzmi prawie jak wyzwanie, ale jak mówi stare  porzekadło – Nie taki diabeł straszny, jak go malują i naprawdę nie jest to takie trudne.  

Krok 1 – Znalezienie wymarzonego samochodu  
Internet pęka w szwach od portali oferujących kupno lub sprzedaż aut nowych i używanych. Należy zachować jednak ostrożność, gdyż nie wszystkie z nich są wiarygodne. Najpopularniejszymi portalami sprzedażowymi aut są to strony: mobile.de i autoscout24.de.  

Warto w tym miejscu dodać iż autoryzowane salony sprzedaży jak i komisy samochodowe także zamieszczają tam swoje ogłoszenie, możemy też je znaleźć na stronach internetowych tych sprzedawców np.: Autoryzowany salon Mercedes-Benz jeśli szukasz akurat mercedesa, po za dużym wyborem aut używanych kupując w takim miejscu masz pewność ze papiery są w porządku, oraz aktualny TÜV – przegląd techniczny pojazdu, oraz Abgasuntersuchung traktujący o emisji spalin.

Krok 2 – Znalazłeś już swojego faworyta wiec czas na kupno
Gdy już na 100% zdecydujemy się jaki samochód chcemy kupić, musimy tez być świadomi jakie dokumenty auta musi nam wydać sprzedawca podczas zawierania transakcji.
Najważniejszym dokumentem jest Dowód Rejestracyjny Część 1 -  Fahrzeugschein Zulassungsbescheinigung Teil I, oraz Dowód Rejestracyjny Część 2 -  Fahrzeugbrief Zulassungsbescheinigung Teil II .  

Następnie niezbędnym dokumentem jest potwierdzenie ważnych badan TÜV czyli Hauptuntersuchung w skrócie „HU" który potwierdza techniczny przegląd auta a tym samym jego sprawność i zdolność do jazdy oraz Abgasuntersuchung w skrócie „AU", który potwierdza, że samochód pozytywnie przeszedł kontrolę ilości emitowanych spalin.  
Jeśli zakupiłeś auto używane od np. osoby fizycznej niezbędne tez będą stare tablice rejestracyjne, jeżeli poprzedni właściciel nie wyrejestrował pojazdu.

Ważne! Zakupując auto z tablicami rejestracyjnymi należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia na tablicach rejestracyjnych, chodzi w szczególności czy numer tablicy odpowiada landowi w jakim został wydany. Często się zdarza iż osoby, a mówiąc kolokwialnie oszuści sprzedają auto z np. tablicami z Görlitz a nalepka informująca o dopuszczeniu auta do ruchu nie jest z Sachsen, a np. Brandenburgia. Nasi rodacy nie znają się na tych oznaczeniach co później może prowadzić do konsekwencji prawnych w przypadku przypadkowej kontroli przez niemiecka policje.
Najważniejsza jest okrągła naklejka-pieczęć symbolizująca dopuszczenie pojazdów do ruchu. Umieszczana jest ona na obu tablicach przedniej i tylnej. W jej środku znajduje się barwna pieczęć właściwego landu, a w otoku, w górnej części znajduje się wskazanie landu rejestracji, a w dolnej – miasta, w którym rejestracja nastąpiła;
 
Kolejna nieodzowna nalepka informuje o ważności obowiązkowych badań technicznych i czystości spalin. Nalepka jest okrągła i w zależności od daty ma inny kolor w środkowej części jest określony rok, a wokół miesiące.
 
Uwaga na ogłoszenia oferujące sprzedaż aut w bardzo niskich cenach! Takie samochody często nie mają ważnego TÜV, a  w skrajnych przypadkach są nawet oszustwem.   

Krok 3 – Mamy wszystkie dokumenty od sprzedawcy musimy wiec zadbać o ubezpieczenie naszego wehikułu.

Uwaga! czynność te musimy wykonać przed wizyta w lokalnym urzędzie celem zarejestrowania auta.
W tym celu musimy wybrać firmę ubezpieczeniową i skontaktować się z nią, by uzyskać numer ubezpieczenie: eVB-Nummer składający się z 7 cyfr i liter.  
eVB-Nummer można zdobyć bardzo szybko – najszybciej bo od ręki można go uzyskać poprzez wizytę u agenta ubezpieczeniowego, jest to o tyle korzystniejsze iż podczas wizyty można dokładnie wybrać rodzaje ubezpieczenia i od razu otrzymać umowę ubezpieczenia jak i poznać kwotę jaka nam przyjdzie płacić za ubezpieczenie.

- Najważniejszym ubezpieczeniem auta na terenie Niemiec jest Haftpflichtversicherung czyli odpowiednik polskie OC.

Suma ubezpieczenia oscyluje pomiędzy 50 do 100 milionów € na szkody rzeczowe, osobowe oraz majątkowe.

Dodatkowe ubezpieczenia wybrać można jak i w Polsce wedle uznania i są to:

a) Częściowe AC - Teilkaskoversicherung  
- ubezpiecza samochód i części samochodu od kradzieży  
- w razie wypalenia i podpalenia samochodu.
- przy szkodach przez naturę, takie jak: grad, wichury, powodzie
- uszkodzenia szkła (szyby, lampy)  
- zderzenie z dziką zwierzyną (w niektórych towarzystwach z każdą zwierzyną)  
- przegryzienie kabli przez kunę
b) Pełne AC - Vollkaskoversicherung  
- obejmuje szkody wyrządzone samemu takie jak wypadek drogowy czy stłuczka parkingowa z Twojej winy. Dodatkowo obejmuje ono również szkody wyrządzone przez  
osobę trzecią której personaliów nie możesz zweryfikować bądź zbiegła z miejsca wypadku czy kolizji.

Ubezpieczenie Vollkasko zazwyczaj zawierane jest z wkładem własnym 300 – 500 Euro, co oznacza ze szkodę do kwoty np. 500 € będziesz musiał pokryć sam z własnej kieszeni, a wszystko ponad te kwotę opłaci ubezpieczalnia.
Ważne! Wybierając rodzaj ubezpieczenia kieruj się przede wszystkim wartością Twojego samochodu. Jeśli zakupiłeś auto nowe lub nie starsze niż np. 3 lata najlepiej zdecydować się na opcję Vollkasko. –  Opcja ta jest droższa, ale w przypadku kradzieży lub całkowitego zniszczenia auta w skutek wypadku wówczas otrzymasz zwrot 100% wartości auta.  
To ważne, zwłaszcza w przypadku gdy zakupiłeś auto na kredyt.
 
Krok 4 – A więc mamy dokumenty auta i eVB-Nummer plus ewentualnie dodatkowe ubezpieczenia czas udać się do właściwego urzędu celem rejestracji naszego cacka we właściwym dla miejsca zamieszkania lub prowadzenia firmy urzędzie drogowym Kraftfahrzeug-Zulassungsstelle

W tym celu należy zabrać ze sobą:
    A) Dokument potwierdzający nasza tożsamość np. dowód osobisty lub paszport –
Jeśli posiadasz polski dowód lub paszport nieodzownym będzie dokument potwierdzający miejsce zamieszkania na ternie Niemiec – Meldebescheinigung, który za drobna oplata urzędowa otrzymasz z właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania urzędu meldunkowego – Einwohnermeldeamt.
Jeśli nie mieszkasz w Niemczech a jedynie prowadzisz Firmę w Niemczech, a która zameldowana jest na serwisie biurowym takim jak Kancelarii gRAL7 GmbH – Firma w Niemczech – potrzebujesz jedynie dowód osobisty i potwierdzenie zarejestrowania działalności tak zwany Gewerbeschein.
    B) eVB-Nummer od ubezpieczyciela  
    C) wypełniony urzędowy  formularz SEPA-Lastschriftmandat zum Einzug der Kraftfahrzeugsteuer  traktujący o tym z jakiego konta urząd będzie mógł pobierać opłaty na poczet podatku drogowego. Dokument ten można tez wypełnić bezpośrednio podczas wizyty w urzędzie ważne jest jednak bys ze sobą miał numer konta bankowego – IBAN, BIC
    D) i wreszcie dok. pojazdu Fahrzeugschein Zulassungsbescheinigung Teil I, Fahrzeugbrief Zulassungsbescheinigung II
    E) plus stare tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd nie został wyrejestrowany przez poprzedniego właściciela.

Koszty rejestracji auta są zróżnicowane ze względu na land czy miasto danego landu, nie powinien być one jednak wyższe niż 50 € wraz z wyrobieniem tablic rejestracyjnych.
Jeśli jednak wszystko wydaje Ci się wciąż skomplikowane, lub obawiasz się z uwagi na słabą znajomość języka niemieckiego nie poradzisz sobie z rejestracja auta zawsze możesz skorzystać z usług naszego biura, które na twoje zlecenie pomoże przebrać Ci przez ten proces bez zbędnych komplikacji.