GRAL7 GmbH, Wilhelmsplatz 12, 02826 Görlitz +48 75 6106088 ::: +49 3581-8999998

Kompleksowa
obsługa Konsultingowa

Wszystko w jednym miejscu. Sprawdź nas.

Nowe wpisy

Obrońca z urzędu na terenie Niemiec
Obrońca z urzędu na terenie Niemiec

7 05, 2020 by Administrator

Obrońca z urzędu na terenie Niemiec  w sprawie...

Wybory w Prezydenckie Polsce a głosowanie w Niemczech
Wybory w Prezydenckie Polsce a głosowanie w Niemczech

30 04, 2020 by Administrator

Wybory prezydenckie 2020 Sprawdź gdzie i w...

Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym w Niemczech
Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym w Niemczech

27 04, 2020 by Administrator

Nadchodzą ciężkie czasy dla grzeszników...

Zobacz wszystkie wpisy →

Szybki kontakt

Tel.: +48 75 6106088
Tel.: +49 3581-8999998

Fax.: +49 3581 79253229

E-mail: kontakt@firma-w-niemczech.eu

Ricochet: ricochet:qljv55ff2r3gx5y5

Niemcy otwierają swój rynek pracy.

Posted on 2 03, 2020 by Administrator

Niemcy otwierają swój rynek pracy.

Niemcy otwierają swój rynek pracy. Czy Ukraińscy pracownicy wyjadą z Polski?
 
Od  01.03.2020 w Niemczech weszły w życie nowe regulacje zatrudniania pracowników z poza UE.  
 
Na nowe przepisy imigracyjne w związku z możliwością podjęcia pracy czekali zwłaszcza pracownicy z Ukrainy są one bowiem nadzieją na dobrze płatną pracę w Niemczech.
Na początku czerwca 2019 r. Niemiecki Bundestag uchwalił ustawę imigracyjną dla wykwalifikowanych pracowników. Prawo jasno i przejrzyście reguluje, kto może przyjechać do Niemiec w celach zawodowych lub szkoleniowych.
 
Niemcy próbują w ten sposób pozyskać wykwalifikowanych specjalistów z krajów trzecich. Wielu niemieckich pracodawców postrzega to jako okazję do zlikwidowania luk personalnych we własnych firmach.  
 
Chcielibyśmy krótko wyjaśnić, jakie zmiany pociąga za sobą nowe prawo i co to oznacza dla niemieckich pracodawców i pracowników zagranicznych:
 
1. Jak dotąd tylko wykwalifikowani specjaliści mogli przyjechać i pracować w Niemczech. Od 1 marca 2020 r. Pracownicy, którzy nie studiowali, również będą mogli tu pracować - tj. Osoby z wykwalifikowanym wykształceniem zawodowym.
2. Należy zauważyć, że zagraniczni pracownicy muszą mieć uznane kwalifikacje zawodowe w Niemczech. Szkolenie musi być porównywalne z niemieckim szkoleniem zawodowym i musi odpowiadać co najmniej dwuletniemu szkoleniu zawodowemu w Niemczech. W praktyce oznacza to, że wszyscy pracownicy z krajów trzecich muszą najpierw starać się o uznanie swoich dyplomów i kwalifikacji w Niemczech przez odpowiednie organy.  
3. Zagraniczni pracownicy otrzymają następnie zaświadczenie z biura uznającego, że wykształcenie zagraniczne jest równoważne z niemieckim. W przypadku stwierdzenia braku równoważności zostanie wydana decyzja o odrzuceniu.
4. Nie jest już wymagany dowód, że odpowiedni wakat nie może zostać obsadzony przez obywateli Niemiec lub UE (tzw. Test pierwszeństwa). Jednak prawo stanowi, że Test można bardzo szybko przywrócić, jeśli zmieni się sytuacja na rynku pracy, np. w niektórych zawodach lub regionach.
5. Pracownicy zagraniczni muszą wykazać się znajomością języka niemieckiego, przynajmniej na poziomie B1. W niektórych zawodach, np. Pielęgniarskich, wymagana jest znajomość języka na poziomie B2.
6. Od dziś pracownicy z krajów trzecich mogą wjechać na terytorium Niemiec bez wizy w celu poszukiwania pracy na czas nieprzekraczający sześciu miesięcy.  
7. Wymagany jest dowód posiadania odpowiednich środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania w czasie pobytu w Niemczech.
8. Podstawą do wydania wizy pracowniczej jest zaświadczenie o uznaniu kwalifikacji zawodowych i umowa o pracę z niemieckim pracodawcą.
 
Wniosek
Szczególnie Ukraińcy niektórzy z tych, którzy obecnie pracują w Polsce, wyrazili chęć wyjazdu do Niemiec, aby tam pracować. Jednak dowód znajomości języka i konieczności posiadania certyfikatów i kwalifikacji zawodowych uznawanych w Niemczech będzie bardzo dużą przeszkodą dla większości Ukraińców. Niewielu Ukraińców mówi po niemiecku, a kształcenie zawodowe na Ukrainie różni się od tego w Niemczech. Przyszłość pokaże, czy nowe prawo pomoże niemieckim pracodawcom wypełnić luki na ich własnym rynku pracy.