GRAL7 GmbH, Wilhelmsplatz 12, 02826 Görlitz +48 75 6106088 ::: +49 3581-8999998

Kompleksowa
obsługa Konsultingowa

Wszystko w jednym miejscu. Sprawdź nas.

Nowe wpisy

Obrońca z urzędu na terenie Niemiec
Obrońca z urzędu na terenie Niemiec

7 05, 2020 by Administrator

Obrońca z urzędu na terenie Niemiec  w sprawie...

Wybory w Prezydenckie Polsce a głosowanie w Niemczech
Wybory w Prezydenckie Polsce a głosowanie w Niemczech

30 04, 2020 by Administrator

Wybory prezydenckie 2020 Sprawdź gdzie i w...

Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym w Niemczech
Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym w Niemczech

27 04, 2020 by Administrator

Nadchodzą ciężkie czasy dla grzeszników...

Zobacz wszystkie wpisy →

Szybki kontakt

Tel.: +48 75 6106088
Tel.: +49 3581-8999998

Fax.: +49 3581 79253229

E-mail: kontakt@firma-w-niemczech.eu

Ricochet: ricochet:qljv55ff2r3gx5y5

Dlaczego firma w Niemczech? / korzyści i wartości dodane

Posted on 4 10, 2019 by Administrator

Dlaczego firma w Niemczech? / korzyści i wartości dodane

Zacznijmy od niepodważalnych faktów - Głównym powodem ekspansji polskich firm w Niemczech jest uzyskanie dostępu do nowych rynków i klientów oraz potrzeba zwiększenia skali działania.  

Niemiecka gospodarka jest wysoko rozwinięta dzięki przede wszystkim, stabilnemu systemu podatkowemu i prawodawstwu nie zmieniającemu się z dnia na dzień a w skrajnych przypadkach w porównaniu do innych krajów – nie działającemu wstecz. 

Pomimo iż niemiecki system podatkowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych w Europie, to sama księgowość i rozliczenia są o wiele prostsze w stosunku do np. Polski co przekłada się na niższe ceny księgowości jak również mniejsze ryzyko popełnienia nie umyślnego błędu wynikającego z dwojakiej interpretacji a następstwie wymagającego aktu czynnej skruchy lub w skrajnych przypadkach – dodatkowej urzędowej interpretacji. 

W Niemczech w przeciwieństwie do polski, doradcy podatkowi, czyli księgowi tak zwani Steuerberater – funkcjonują na podstawie określonych ustaw, muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje a ich zawód jest zawodem regulowanym podobnie jak opłaty, które ponosi się z tytułu księgowości. W związku z wykonywanym przez nich zawodem, są wpisani do odpowiednich izb a prowadząc firmę – wpisują się również do urzędu skarbowego jako osoby odpowiedzialne za księgowość jaka wykonują z zabezpieczeniem ewentualnych strat – obowiązkowym ubezpieczeniem w wysokości kilku milionów euro. 

Oczywiście ma to pewne minusy, ponieważ doradca podatkowy jako osoba godna zaufania w oczkach urzędu skarbowego – zawsze będzie pracowała na korzyść urzędu skarbowego a nie klienta, tym samym zmniejszając możliwości optymalizacji podatkowej która nie jest dobrze postrzegana na terenie Niemiec… wynika to z faktu, iż doradca podatkowy nie będzie kolokwialnie mówiąc „szarpał” się z urzędem skarbowym w imieniu jednego klienta i ryzykował zmasowana kontrola u wszystkich swoich pozostałych klientów wiedząc iż urząd skarbowy może wyjść z założenia iż jeżeli do tego typu optymalizacji dochodzi w biurze danego doradcy co do jednej firmy to może również wykonywać te same księgowania u swoich pozostałych klientów. 

Zważywszy na ten fakt, księgować w Niemczech odciąża właściciela firmy i daje mu gwarancje bezpieczeństwa, ale kosztem wielu optymalizacji przed którymi należy postawić doradcę podatkowego a nie próbować wykonać je za jego pomocą – stad kancelarie konsultingowe zajmujące się doradztwem klientom – w Niemczech są o wiele bardziej rozwinięte niż gdziekolwiek indziej w Europie, oczywiście stany zjednoczone w tym zakresie się przodownikiem, ale akurat do nich mamy trochę za daleko. 

Wspomnieliśmy o kwestiach prowadzenia księgowości na terenie Niemiec jako jednym z głównych czynników, a więc należy wspomnieć również o samych Niemczech. Niemcy wpompowali miliony euro na przełomie lat w promowanie swojej marki i jej rozpoznawalność na całym świecie, dlatego produkty czy usługi rodem z Made in Germany – są lepiej oceniane, wyżej opłacane, i gwarantują solidny fundament w oczach kontrahentów z krajów niemieckojęzycznych i nie tylko. Oczywiście powodów jest wiele o kilku następnych z nich wspomnimy przy okazji wyboru form prawnych i w dalszej części seminarium.