GRAL7 GmbH, Wilhelmsplatz 12, 02826 Görlitz +48 75 6106088 ::: +49 3581-8999998

Kompleksowa
obsługa Konsultingowa

Wszystko w jednym miejscu. Sprawdź nas.

Nowe wpisy

Prowadzisz agencję celną - Zollagentur w Niemczech?
Prowadzisz agencję celną - Zollagentur w Niemczech?

25 06, 2020 by Administrator

Prowadzisz agencję celną - Zollagentur w...

Bezpodstawne pobieranie Kindergeld w Niemczech
Bezpodstawne pobieranie Kindergeld w Niemczech

25 06, 2020 by Administrator

Czy wiesz ż e...   pobieraj ą...

Zobacz wszystkie wpisy →

Szybki kontakt

Tel.: +48 75 6106088
Tel.: +49 3581-8999998

Fax.: +49 3581 79253229

E-mail: kontakt@firma-w-niemczech.eu

Ricochet: ricochet:qljv55ff2r3gx5y5

Bezpodstawne pobieranie Kindergeld w Niemczech

Posted on 25 06, 2020 by Administrator

Bezpodstawne pobieranie Kindergeld w Niemczech

Czy wiesz że...  pobierając bezpodstawnie Kindergeld na terenie Niemiec  może narazić Cię nie tylko na konieczność zwrotu nienależnych uzyskanych pieniędzy wraz z ustawowymi odsetkami, ale również może zaowocować odpowiedzialnością karną-skarbową za przestępstwo oszustwa podatkowego z § 370 niemieckiej Ordynacji Podatkowej, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 albo kara grzywny?
 

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym wpisem z edukacyjnej serii o problemach związanych z podatkami i postępowaniami karnymi-skarbowymi w Niemczech przygotowanym przez Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech.
 

-  Musisz wiedzieć, że wypełniając wniosek o Kindergeld podpisujesz oświadczenie, że wszystkie wskazane we wniosku dane są prawdziwe. Dotyczy to również takich kwestii jak np. miejsce twojej pracy, miejsce zamieszkania twoje i dziecka, wiek i edukacja dziecka. Są to bardzo istotne informacje, ponieważ m.in. od nich uzależniona jest decyzja o przyznaniu Ci bądź odmowie przyznania zasiłku. Równie ważne są załączniki, które dołączasz do wniosku – one również muszą być prawdziwe.

- Jeżeli niemiecka Familienkasse rozpozna Twój wniosek pozytywnie, to w decyzji przyznającej Ci Kindergeld zostaniesz pouczony o konieczności informowania Familienkasse o wszystkich zmianach dotyczących Ciebie i Twojej rodziny, które mają wpływ na wypłacanie Ci zasiłku oraz co istotne – o konsekwencjach niepoinformowania Kasy Rodzinnej o tych faktach.

Dlaczego jest to takie ważne i dlaczego musisz o tym wiedzieć?

- Ponieważ jeżeli okaże się, że pobierasz niemiecki zasiłek rodzinny bezpodstawnie, czyli innymi słowy: brakuje podstawy prawnej do pobierania przez Ciebie Kindergeld z uwagi na zmianę Twojej sytuacji zawodowej lub rodzinnej to Niemiecka Kasa Rodzinna nakaże zwrócić Ci nienależnie pobrane świadczenie wraz z odsetkami oraz podejmie czynności mające na celu wszczęcie postępowania karnego-skarbowego wobec Ciebie w kierunku popełnienia przestępstwa oszustwa podatkowego!

- Dlatego pamiętaj, aby informować Familienkasse o wszystkich zmianach dotyczących Ciebie i Twojej rodziny, które mają wpływ na wypłacanie Ci zasiłku!
 

O czym najczęściej beneficjenci Kindergeld zapominają poinformować Familienkasse?

1. O tym, że nie mieszkają już w Niemczech (bo np. wrócili na stałe do Polski);
2. O tym,
że nie pracują już w Niemczech;
3. O tym,
że ich dziecko zakończyło/przerwało naukę;
4. O tym,
że ich dziecko podjęło pracę w wymiarze większym niż 20 godzin tygodniowo.
 

- Być może zastanawiasz się, dlaczego za wyłudzenie Kindergeld grozi Ci odpowiedzialność karna-skarbowa za oszustwo podatkowe a nie odpowiedzialność karna za zwykłe oszustwo.

- W pewnym uproszczeniu można to wyjaśnić w ten sposób, że podstawa prawna do pobierania niemieckiego zasiłku rodzinnego znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Samo pobieranie Kindergeld jest również uzależnione od miejsca stałego pobytu lub miejsca pracy, a z tym związane są kwestie obowiązków podatkowych.

- Musisz również wiedzieć, że przesłanki oszustwa podatkowego polegającego na wyłudzeniu Kindergeld spełniasz zarówno wtedy, gdy we wniosku wpisujesz nieprawdziwe dane oraz wtedy, gdy zaniechasz poinformowania Familienkasse, że wpisane przez Ciebie dane uległy zmianie!
 

- Uwaga! Za oszustwo podatkowe, zgodnie z § 370 ust. 1 niemieckiej Ordynacji Podatkowej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 albo kara grzywny!
 

- Jest to naprawdę poważne przestępstwo, a ostatnie lata pokazują, że Familienkasse prowadzi coraz więcej kontroli, które bardzo często kończą się postawieniem zarzutu pobierania nienależnych świadczeń!
 

Ważne! Dlatego dla własnego bezpieczeństwa pamiętaj o tym, aby informować Kasę Rodzinną o wszystkich istotnych faktach dotyczących Ciebie i Twojej rodziny oraz nie narażaj się na odpowiedzialność poprzez wpisywanie nieprawdziwych danych we wnioskach!
 

- Jeżeli jednak taka sytuacja już Cię dotyczy to nie podejmuj nieprzemyślanych kroków na własną rękę. Przemyśl na spokojnie swoją sytuację i w razie problemów skontaktuj się z
 

Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech –
Anwalt Strafrecht, Frankfurt (Oder)
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 OG.

15230 Frankfurt (Oder)
Deutschland
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151
+49 335 23 01 00 00
+49 177 384 0136 (24 h na dob
ę w nagłych przypadkach)
www.strafverteidigerin-matthies.de

Źródło:  https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/2709826172455441?__tn__=K-R

Tags: kindergeld